Kurierzy wylani z kąpielą?

16.04.2025

Branża kurierska boi się wzrostu kosztów spowodowanych wdrożeniem dyrektywy o cyfrowych platformach pracy.

Dyrektywa „platformowa” weszła w życie 1 grudnia 2024 roku i ma na celu poprawę warunków pracy osób zatrudnionych za pośrednictwem cyfrowych platform pracy. Dyrektywa zakłada domniemanie istnienia stosunku pracy między platformą a osobą świadczącą usługi, co gwarantuje pracownikom możliwość korzystania z należnych im praw pracowniczych. 

Prawa dla ludzi

Głównym celem, jaki przyświeca nowym regulacjom, jest poprawa warunków pracy ponad 28 mln osób, które pracują w Unii Europejskiej za pośrednictwem platform cyfrowych. Dotyczy to m.in. pracowników platform transportowych czy dostarczających posiłki (food delivery). – Jest szansa, że nowe przepisy obejmą zarówno platformy cyfrowe, które są powszechnie znane i używane, jak i inne sektory, które nie są bezpośrednio związane z platformami, np. tradycyjne usługi kurierskie czy portale z ogłoszeniami o pracach dorywczych – wymienia Piotr Ziółkowski, Assistant, People Advisory Services, Doradztwo Podatkowe EY. 
Dodaje, że kluczowe w tej kwestii będzie, czy polski ustawodawca zdecyduje się na przyjęcie odrębnego aktu prawnego dotyczącego platform cyfrowych, czy też zaproponuje zmiany w Kodeksie pracy, co mogłoby skutkować stosowaniem domniemania prawnego istnienia stosunku pracy w odniesieniu do całego rynku pracy.

Dalsza część artykułu na stronie www.logistyka.rp.pl