17.12.2024
W dniu 16.12.2024r. w Dzienniku Ustaw opublikowano Ustawę z dnia 21.11.2024r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym.
Nowelizacja wprowadza m.in. nową kategorię pojazdu - "pojazd najmowany".
Oznacza to, że przedsiębiorcy wykonujący:
- krajowy transport drogowy rzeczy
- międzynarodowy transport drogowy rzeczy
- niezarobkowy krajowy przewóz drogowy rzeczy (tzw. przewozy na potrzeby własne)
- niezarobkowy międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy (tzw. przewozy na potrzeby własne)
zyskają nowe narzędzie pracy, czyli możliwość użytkowania pojazdu zarejestrowanego poza terytorium RP (z pewnymi ograniczeniami).
Nowelizacja ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym wdraża do polskiego porządku prawnego przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/738 z dnia 6 kwietnia 2022 r. dotyczącej zmiany dyrektywy 2006/1/WE w sprawie użytkowania pojazdów najmowanych bez kierowców w celu przewozu drogowego rzeczy, zwanej dalej „dyrektywą 2022/738”.
Przewoźnik polski:
Zgodnie z przepisami dodawanego art. 11d ustawy o transporcie drogowym, dopuszcza się wykonywanie przewozu pojazdem najmowanym przez przedsiębiorców mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pod warunkiem, że korzystanie z takiego pojazdu nie trwa dłużej niż przez:
1) trzy kolejne miesiące w danym roku kalendarzowym od dnia zgłoszenia pojazdu do właściwego organu – w przypadku wykonywania krajowego transportu drogowego rzeczy lub międzynarodowego transportu drogowego rzeczy;
2) dwa kolejne miesiące w danym roku kalendarzowym od dnia zgłoszenia pojazdu do właściwego organu – w przypadku wykonywania niezarobkowego krajowego przewozu drogowego rzeczy lub niezarobkowego międzynarodowego przewozu drogowego rzeczy.
Spełnienie warunków potwierdza się przez przedstawienie, w formie pisemnej w postaci papierowej lub w postaci elektronicznej, umowy najmu pojazdu, sporządzonej w języku polskim.
Przewoźnik zagraniczny:
Zgodnie z przepisami dodawanego art. 11e do ustawy o transporcie drogowym, dopuszcza się korzystanie z pojazdu najmowanego lub pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez przedsiębiorców mających siedzibę w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym w celu wykonywania przewozów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pod warunkiem że:
1) pojazd jest używany zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1071/2009 i rozporządzeniem (WE) nr 1072/2009, jeżeli przepisy te mają zastosowanie do wykonywanego przewozu;
2) umowa dotyczy wyłącznie najmu pojazdu bez kierowcy i nie towarzyszy jej umowa o świadczenie usług zawarta z tym samym przedsiębiorcą dotycząca kierowców lub personelu towarzyszącego;
3) pojazd jest prowadzony przez personel przedsiębiorcy będącego najemcą pojazdu;
4) pojazd pozostaje w wyłącznej dyspozycji przedsiębiorcy użytkującego pojazd przez cały okres obowiązywania umowy najmu.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia.
Z-ca Dyrektora
Tomasz Cygański
Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych